Перше півріччя 2021 року принесло значне зростання цін на нерухомість. Це твердження в однаковій мірі стосується як новобудов, так і вторинного сектору житла. Середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва зросла з 28 000 грн. (січень) до 31 900 грн. (серпень). Така сама тенденція спостерігається і вторинному ринку, де вартість квартир, за даними порталу minfin, зросла на 10-12%. 


Вартість житла зростає не тільки в столиці, але і в регіонах. Більше того, в деяких обласних центрах ціна одно-двокімнатних квартир виросла на 12-18%. Експерти прогнозують подальше подорожчання житла, песимістичний сценарій передбачає ріст ціни на 20-25%, оптимістичний на 7-12. Такі прогнози базуються на цілому ряді факторів:


  • Відкладений попит 2020 року. Пандемія Covid-19 фактично зупинила ринок житла в цей період;

  • Збільшення грошової маси в країні на 24,8%;

  • Подорожчання будівельних матеріалів, зростання зарплат в будівельному секторі;

  • Зменшення пропозиції на ринку нового житла;

  • Негативні очікування, викликані можливим прийняттям законопроекту 5600, який збільшує податкове навантаження на забудовників;

  • Різке зменшення пропозиції в сегменті економ-класу.


Одразу постає питання: чи можлива в такій ситуації купівля житла в розстрочку або через іпотеку. Розглянемо ситуацію більш детально.


Іпотека не злетіла 

На початку 2021 року в державі запрацювала програма “Доступна іпотека”, яка передбачала надання кредитів для купівлі житла під 7%. Частина експертів очікувала, що успішна реалізація цієї програми призведе до зростання вартості нових квартир більшими темпами. Проте «Доступна іпотека» так і не стала вагомим чинником на ринку житла. За перші три місяці банки, в рамках програми, видали лише 351 кредит. Зрозуміло, що ця цифра жодним чином не вплинула на ціни. Те ж саме можна сказати і про іпотечні програми комерційних банків, якими скористалося кілька тисяч українців.


Головним чинником, який стримує українців від покупки житла в кредит є високі відсоткові ставки в комерційних банках. У випадку з  програмою “Доступна іпотека” проявляється ще й недовіра громадян до держави. Багато хто вважає, що держава перестане фінансувати програму і за житло доведеться розраховуватись по ринковій відсотковій ставці.


Розстрочка від забудовника: місія можлива


Аналізуючи пропозицію від забудовників на порталі ДомРіа мусимо відзначити, що багато забудовників, як і раніше, пропонують житло в розстрочку. Відзначимо і той факт, що за останній рік фактично не зростав відсоток першого внеску (від 10 до 50%, від вартості квартири). Також терміни розстрочки не зазнали особливих змін. На ринку, як і раніше можна знайти об’єкти з відтермінуванням повної оплати на кілька років. Купівля квартири в розстрочку має свої безсумнівні плюси. Головна перевага полягає в тому, що вам не потрібно мати всю необхідну суму для придбання квартири. Укласти угоду купівлі можна маючи на руках 20-50% від необхідної суми. Разом з тим необхідно звернути увагу на деякі особливості придбання житла в розстрочку:


  • Розмір платежів. В угоді повинні бути прописані точні суми як першого, так і подальших платежів;

  • Терміни. Забудовник чітко прописує терміни і регулярність платежів (помісячно чи поквартально); 

  • Штрафи. Зверніть увагу на цей пункт. Деякі забудовники стягують доволі високі штрафи, у випадку невчасно внесеного платежу;

  • Відсоткова ставка чи прив’язка до долара. Угода розстрочки передбачає додаткові угоди. Деякі забудовники, страхуючи свої ризики, прив’язують суми платежів до поточного курсу долара, у випадку знецінення гривні. При оформленні розстрочки із залученням банку можливі комісійні виплати.


Як бачимо, покупка житла в розстрочку в 2021 році цілком можлива. До того ж умови розстрочки не зазнали особливих змін. Разом з тим необхідно пам’ятати, що житло, куплене таким чином, переходить у вашу власність тільки після сплати останнього внеску. 


За матеріалами:


DOM.RIA

Bank.gov.ua

Minfin.com.ua

Uk.wikipediaДодати коментарОновити